مغز انسان چند گیگابایت حافظه دارد؟! بررسی دلیل این توانایی!

323
0
مغز انسان چند گیگابایت حافظه دارد

تا به حال از خود پرسیده‌اید که چطور امکان دارد مغز به این کوچکی، این‌همه اطلاعات را در طول زندگی انسان ذخیره کند؟ اصلا ظرفیت حافظه و مغز انسان چند گیگ است؟

فیزیک‌دان و ریاضی‌دان مجارستانی، جان فون نویمان، به این نتیجه رسید که در طول حیات هر فرد معمولی، مغز او چیزی حدود ۲۸۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ یا ۲/۸ × ۱۰ به توان ۲۰ قطعه اطلاعات ذخیره می‌کند. این مقدار برابر با ۲/۵ پتابایت (یعنی ۲/۵ میلیون گیگ) است. این میزان حیرت‌انگیز و به نوعی سرسام‌آور است. پژوهشگران مغز سال‌هاست می‌کوشند به سازوکاری دست یابند که بتوان چنین توانایی وسیع و بزرگی را توضیح دهد.

برای پی بردن به این راز باید هولوگرام را بشناسید.

هولوگرام‌ها از قابلیت حیرت‌آوری برای ذخیره اطلاعات بهره‌مند هستند. در یک صفحه هولوگرافیک می‌توان اطلاعات یک شی را (مثلا تصویر آن) را ضبط کرد.

در واقع صفحه هولوگرام یک نوار مانند نوار فیلم است که اطلاعات را به کمک نور و موج روی خود ذخیره می‌کند. (تقریبا مثل سی‌دی‌های قدیم اما با جنسی متفاوت!) حال باید توجه کنید که اگر زاویه تابش نور به فیلم هولوگرافیک تغییر کند، می‌توان روی همان صفحه، اطلاعات جسم دیگری را هم به صورت همزمان ذخیره کرد!

برای اینکه هر تصویر از فیلم نمایش داده شود فقط کافیست از همان زاویه ضبط شده اولیه نور را به آن بتابانیم!

دانشمندان حساب کرده‌اند که با بکار بردن این روش برای ذخیره اطلاعات، یک مربع یک سانتی‌متری از صفحه هولوگرافیک قادر است اطلاعاتی برابر با پنجاه کتاب هزار صفحه‌ای ذخیره کند!

اگر به توانایی‌های عجیب و غریب ذهن علاقه دارید به مقالات مربوط به ذهن رجوع کنید.

طبق نظریه جهان هولوگرافیک، مغز ما از ساختاری هولوگرافیک پیروی می‌کند. بنابراین اینگونه است که می‌توان چنان اطلاعات گسترده‌ای را در این فضای اندک ذخیره کرد. هر بار که شما به چیزی فکر می‌کنید، در واقع در حال تاباندن نور ذهن‌تان به مغز هستید، آن‌هم از همان زاویه‌ای که هنگام حفظ کردن آن، به مغزتان تابیده شده!

سعید تقوی
نوشته شده توسط

سعید تقوی

من به فلسفه، ادبیات و هنر علاقه‌مندم و در مورد آن‌ها می‌نویسم تا بیشتر یاد بگیرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *