نامه ای به عشاق کتاب

147
8

نویسنده: مبینا اسماعیلیان

گیرنده: تمام دوستداران کتاب

تاریخ: 22/09/1402

عشاق عزیز سلام!

امیدوارم حال دلتان به زیبایی ترکیب بهشتی کتاب، قهوه و شب سرد پاییزی باشد. مدتی است موضوعی ذهن مرا سخت آشفته ساخته؛ مایلم آن را با شما در میان گذارم.

چند هفته قبل، زمانی که میان قفسه‌های کتابخانه عطف کتاب‌ها را می‌دیدم و سراسر وجودم مملو از حس لذت می‌شد، ناخواسته صدای کتابداران را که گرم صحبت بودند شنیدم. فکر می‌کنید درباره چه گفت‌وگو می‌کردند؟ گلاب به رویتان، دستشویی! تمام فکر و ذکرشان تمیزی سرویس بهداشتی و وضعیت چاه‌های سایر کتابخانه‌ها بود. این در حالی است که کتاب‌هایشان وضعی بهتر از چاه فاضلابشان ندارند؛ همه قدیمی و برگ برگ شده‌اند. خنده‌ی طعنه آمیزی بر لبانم ظاهر شد اما هیچ نگفتم.

موضوع دیگر آنکه بعضی از ما خود را یار وفادار کتاب‌ها می‌دانیم اما چند درصدمان کتاب‌ها را از اعماق وجود می‌خوانیم؟ و از آن مهم‌تر، به آنچه که خوانده‌ایم می‌اندیشیم؟

با دیدن برخی تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی آه از نهادم بلند می شود چراکه بیشترشان چیزی فراتر از تظاهری پوشالی نبوده و نیستند. تبلیغ و انتشار کتاب های زرد و بی‌محتوا، استفاده از کتاب به عنوان نماد با‌کلاسی و در نهایت کتابخانه‌های مرتب شده بر اساس رنگ (البته اگر آن‌ها را بخوانند مانعی ندارد و بسیار هم زیباست!). ما هر روز بیشتر از دیروز شاهد لگدمال شدن ارزش واقعی کتاب‌ها هستیم؛ در این بین فقط ارزش مادی این کالای لوکس بالا و بالاتر می‌رود.

تیر آخر را در دانشگاه خوردم. قرار بود به مناسبت هفته پژوهش سمیناری برگزار شود. همین قدر بگویم که جز دو نفر هیچکس برای شرکت در آن همایش حاضر نشد و از آن بدتر اینکه حتی استاد سخنران نیز غایب بود! مسئله به قدری برایشان اهمیت داشت که آن را پاک فراموش کرده بودند.

این حجم از علاقه به پژوهش و کتاب به واقع مرا می‌ترساند. امیدوارم حداقل یک نفر درک کند که من چه می‌گویم.

مراقب خودتان باشید. خدانگهدار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 دیدگاه برای “نامه ای به عشاق کتاب

 1. عالی👌👌👌

 2. سلام
  دغدغه ای که دارین،بسیار دغدغه بجا و ارزشمندیه .من درکتون میکنم و موافقم.و بیشتر ازین نگرانم که نسل جدید از نسل ماهم غریبه ترن با کتاب

  • سلام. در وهله اول خیلی ممنونم از اینکه وقتتون رو صرف خوندن این نامه کردید و نظر دادید. در وهله دوم باید عرض کنم به عقیده بنده هم واقعا وضعیت اسفناکی داریم؛ فاصله گرفتن مردم از کتاب یک طرف، غلط های املایی و رسم الخطی ناشی از چت کردن های فراوان یک طرف!
   امیدوارم در آینده اوضاع بهتر بشه.
   در آخر باز هم متشکرم بابت نظر گران‌بهاتون.

 3. سلام. کاملا موافقم با نظرت و احساست رو درک میکنم. امیدوارم افراد آگاه و اهل مطالعه بتونن به سایر مردم کمک کنن در آینده و اون ها رو آگاه کنن❤️✨️