نقاشی های ونگوگ؛ 24 اثر حیرت‌انگیز به همراه معرفی

316
0
نقاشی‌های ونگوگ

ونسان ونگوگ نقاشی توانمند از اهالی کشور هلند بود. از نقاشی های ونسان ونگوک در زمان حیات او استقبال چندانی به عمل نیامد. آثار ونسان ونگوک در سبک پست امپرسیونیسم ترسیم شده‌اند. جالب است بدانید که ونگوگ تنها در ده سال پایانی عمر کوتاه خود مشغول به نقاشی کشیدن بود. او برترین آثار باقی مانده از خود را نیز در دو سال انتهایی زندگی کشیده است. متاسفانه ونسان ونگوک درجوانی و پس از مبارزه با بیماری‌های روانی مانند افسردگی وجنون با اثابت گلوله‌ای به شکم درگذشت. عده‌ای مرگ او را خودکشی می‌دانند و عده‌ای شلیک کنندگان را دو جوان مست معرفی می‌کنند. در ادامه آثار ونسان ونگوک را معرفی می‌کنیم.

ونگوک در عمر هنری ده ساله‌ی خود بیش از دو هزار اثر هنری آفریده است. آثار او در دسته‌های رنگ روغن، آبرنگ و طراحی بوده‌اند. در ادامه‌ی مطلب تعدادی از آثار مهم او را معرفی می‌کنیم.

شب پرستاره

شب پرستاره از نقاشی‌های ونگوک
شب پرستاره از نقاشی‌های ونگوک

بدون اغراق می‌توان این نقاشی را معروف‌ترین و بهترین نقاشی ونگوگ نام نهاد. اهمیت این اثر زمانی خود را بیشتر نشان می‌دهد که بدانید ونگوک این نقاشی را در هنگام روز و با استفاده از تخیل خود ترسیم کرده است. نکته‌ی قابل تامل دیگر این است که بر اساس پژوهش‌های رصدخانه‌ی گریفیث پارک این نقاش توانسته موقعیت قرار گیری ماه، ونوس و چند ستاره‌ی دیگر را به درستی ترسیم کند. برای آشنایی با رموز این نقاشی، مقاله نقاشی شب پر ستاره ونگوگ و رازهای آن را بخوانید.

گل‌های آفتابگردان

گل های آفتاب گردان ونگوک
گل های آفتاب گردان ونگوک

برخی معتقدند ونسان ونگوک استاد نقاشی از طبیعت بی‌جان است. بارز‌ترین آثار مربوط به این ادعا در سال 1888 و مجموعه نقاشی های ونگوگ از گل‌های آقتابگردان به چشم می‌خورد.

گل‌های زنبق

گل های زنبق اثر ونگوگ
گل های زنبق اثر ونگوگ

ونگوگ اثر گل‌های زنبق را یک سال قبل از مرگ خود کشید. او این تابلو را نقطه‌ی امیدی در برابر بیماری‌های روحی و حمله‌های عصبی خود می‌دانست. به همین دلیل نام صاعقه گیری برای بیماری من را برای این اثر انتخاب کرد.

پرتره دکتر گاشه

دکتر گاشت از جذاب‌ترین نقاشی‌های ونگوگ
دکتر گاشت از جذاب‌ترین نقاشی‌های ونگوگ

در فهرست نقاشی های ونسان ونگوک اثری به چشم می‌خورد که از چهره‌ی دکتر معالج ونگوک در آخرین ماه‌های حیات او طراحی شده است. این تابلو دارای دو نسخه است. این اثر جایگاه ششم را بین آثار هنری گران قیمت دنیا در اختیار دارد.

کافه تراس در شب

نقاشی کافه تراس ونگوگ
نقاشی کافه تراس ونگوگ

این نقاشی یکی از بحث‌برانگیز‌ترین و پر تفسیر‌ترین آثار ونسان ونگوک است. جالب است بدانید برخی این نقاشی را تصویری نبوغ آمیز از نقاشی شام آخر داوینچی می‌دانند.

خودنگاره با گوش باندپیچی ‌شده

سلف پورتره ونگوگ با گوش باندپیچی شده
سلف پورتره ونگوگ با گوش باندپیچی شده

ونگوک بالغ بر سی خودنگاره در طول زندگی هنری خود ترسیم کرده است. علت معروف شدن این تابلو داستانی است که در پشت صحنه‌ی ترسیم آن وجود دارد. ونگوک قبل از کشیدن این خودنگاره و پس از مشاجره با گوگن که دوست و نقاش هم عصر با او بود، گوش خود را با استفاده از تیغ برید.

سیب‌زمینی خورها

سیبزمینی خورها ونگوگ
سیبزمینی خورهای ونگوگ

این اثر یکی از اولین آثار ونسان ونگوگ به حساب می‌آید. او تلاش کرده در این اثر روستاییان را کاملا واقع گرایانه ترسیم کند. به همین دلیل از روی عمد مدل‌های زمخت را انتخاب کرد. ونگوک تا مدت‌ها این اثر را به عنوان بهترین اثر خود معرفی می‌کرد.

اتاق‌خواب آرل

اتاق خواب آرل اثر ونسان ونگوگ
اتاق خواب آرل اثر ونسان ونگوگ

سوژه‌‌ی این نقاشی خانه‌ای در فرانسه است که به عنوان خانه‌ی زرد شناخته می‌شود. ونسان سه نقاشی مشابه با این نقاشی کشیده است که دارای تفاوت‌های جزئی در دیوار سمت راست اتاق خواب هستند.

گندم‌زاری با درختان سرو

درخت سرو ونگوگ
درخت سرو ونگوگ

ونگوک علاقه‌ی وافری به گندم‌زار و درختان سرو داشت. به همین علت سه نقاشی مشابه از این مناظر طراحی و ترسیم کرد. این اثر هم اکنون در موزه‌ی هنر متروپولیتن نیویورک نگهداری می‌شود.

شکوفه‌های بادام

نقاشی شکوفه های بادام ونگوگ
نقاشی شکوفه های بادام ونگوگ

ونسان ونگوک اشتیاق زیادی به هنر ژاپنی به ویژه ژانر اوکی یوئه یا همان نقاشی روی چوب داشت. به همین علت به مناسبت تولد برادرزاده‌ی خود این نقاشی زیبا را کشید.

درختان زیتون

نقاشی درختان زیتون وینسنت ونگوک
نقاشی درختان زیتون وینسنت ونگوک

در مجموعه آثار ونگوگ در کل هجده نقاشی از درختان زیتون به چشم می‌خورد. عده‌ای نقاشی درختان زیتون را مکمل نقاشی شب پر‌ستاره می‌دانند.

بر دروازه‌ی ابدیت

بر دروازه ابدیت ونگوگ
بر دروازه ابدیت ونگوگ

ونسان این نقاشی را دو ماه پیش از مرگ خود ترسیم کرده است. این نقاشی با استفاده از رنگ روغن به تصویر کشیده شده. طرح‌های اولیه‌ای از این نقاشی وجود دارد. یکی از این طرح‌ها در موزه‌ی هنر‌های معاصر تهران نگه داری می‌شود.

خانه‌های اوور

خانه آوور ونگوگ
خانه آوور ونگوگ

ونگوک این نقاشی رنگ روغن را در اوایل زمان سکونت خود در فرانسه کشیده است. او در زمان ترسیم این نقاشی از زندگی خسته کننده و کسالت‌بار در آسایشگاه روانی گریخته بود. در همان سال به تصویر کشیدن این نقاشی شهرت ونگوک شروع شد.

غروب در مونت ماژور

غروب در مونت ماژور از زیباترین نقاشی های ونگوک
غروب در مونت ماژور از زیباترین نقاشی های ونگوک

این تابلو از آثار بحث برانگیز ونگوک است. تا سال 2011 ادعا می‌شد که این اثر احتمالا از نقاشی های ونسان ونگوک نیست. پس از آن با بررسی موزه‌ی ونگوک درباره‌ی طیف رنگی نقاشی و همچنین نامه‌ی ونسان به برادرش درباره‌ی این نقاشی اصالت این اثر تایید شد.

مزرعه‌ی گندم

نقاشی مزرعه گندم ونگوگ
نقاشی مزرعه گندم ونگوگ

مجموعه‌ی مزرعه‌ی گندم کلکسیونی از نقاشی های ونگوگ از مزرعه‌ی گندم در حالات مختلف است. مزرعه گندم حین باران، زمین گندم محصور در طلوع خورشید و زمین‌های گندم در یک منظره کوهستانی از نقاشی‌های موجود در این مجموعه هستند.

تاکستان سرخ

تاکستان سرخ ونگوگ
تاکستان سرخ ونگوگ

این اثر رنگ روغن هم اکنون در موزه‌ی هنر‌های زیبای پوشکین نگهداری می‌شود. جالب است بدانید که این تنها تابلوی ونگوگ بود که در زمان حیات او به فروش رسید. این اثر توسط خواهر دوست نقاش او و به قیمت چهارصد فرانک خریداری شد.

خانه‌ی سفید در شب

نقاشی خانه سفید در شب اثر
نقاشی خانه سفید در شب اثر

این نقاشی در حدود دو ماه قبل از مرگ زودهنگام ونگوک ترسیم شده است. در ابتدا به نظر می‌آمد این اثر ونگوک در طول زمان جنگ جهانی دوم مفقود شده یا از بین رفته ولی پس از پایان جنگ در موزه‌ی آرمیتاژ به نمایش گذاشته شد.

دو خرچنگ

نقاشی دو خرچنگ ونگوگ
نقاشی دو خرچنگ ونگوگ

دو خرچنگ نیز یکی از نقاشی های ونسان ونگوگ است که با استفاده از تکنیک رنگ روغن کشیده شده است. به نظر می‌رسد ونسان برای این نقاشی از یک نقاش ژاپنی الهام گرفته است. در این تصویر دو خرچنگ بی حرکت دیده می‌شوند. یک خرچنگ به رو و دیگری به پشت نقاشی شده است.

گاو لمیده

نقاشی گاو ونگوگ
نقاشی گاو ونگوگ

دو اثر به عنوان گاو لمیده در سال 1883 توسط ونسان ونگوگ کشیده شده است. این نقاشی در زمان زندگی ونگوک در لاحه کشیده شده است.

شاخه‌های پرشکوفه شاه‌بلوط

شکوفه های بلوط اثر وینسنت ونگوگ
شکوفه های بلوط اثر وینسنت ونگوگ

این اثر از نقاشی‌های ونگوک است که در آخرین سال زندگی او ترسیم شده‌اند. در زمان کشیدن این نقاشی او در اور سور آواز ساکن بود. جالب است بدانید این اثر از گالری بنیاد ای. جی. بورله دزدیده شد و نه روز بعد مجددا همراه آثار به سرقت رفته‌ی دیگر پیدا شد.

پل لنگلوئیس در ارل

نقاشی پل ونگوگ
نقاشی پل ونگوگ

این پل سوژه‌ی نه عدد از نقاشی های ونسان ونگوک است. چهار عدد طراحی، چهار عدد نقاشی رنگ روغن و یک عدد نقاشی آبرنگ مجموعه آثاری هستند که درباره‌ی این پل توسط ونگوک ترسیم شده‌اند.

لاکومولن نزدیکی لاهه

لاکومولن نزدیکی لاهه
لاکومولن نزدیکی لاهه

ابتدا به نظر می‌رسید خالق این اثر اتن لور باشد. در نتیجه‌ی فعالیت‌های تاریخ نگاران هنری مشخص شد این نقاشی آبرنگ توسط ونگوک و در سال 1881 ترسیم شده است.

جاده‌ای با درخت سرو و ستاره

جاده و درخت و ستاره اثر ونگوگ
جاده و درخت و ستاره اثر ونگوگ

 این اثر که در موزه‌ی کرولر-مولر هلند نگهداری می‌شود، آخرین اثر ثبت شده توسط ونگوک در فرانسه است. این نقاشی با استفاده از رنگ روغن و بر روی بوم ترسیم شده است.

باغ دکتر گاشه در اوور

باغ دکتر گاشه
باغ دکتر گاشه

این اثر در باغ دکتر گاشه که برای مدتی معالج ونسان بود آفریده شده است. در آثار ونگوک یک نقاشی از دکتر گاشه نیز به چشم می‌خورد که پیش‌تر آن را معرفی کردیم.

کلام آخر

ونگوک نقاش زبردستی بود که متاسفانه در دوره‌ی حیات خود چندان شناخته نشد. او نتوانست ثمره‌ی چندانی از فعالیت‌های هنری خود برداشت کند. پس از مرگ وی آثار او شناخته شدند و اثر بخشی او در سبک پست امپرسیونیسم مورد بحث قرار گرفت. در این مطلب تعدادی از آثار او که به دلایل مختلفی بیش از سایر نقاشی های ونگوگ شناخته شده بودند را معرفی کردیم. البته آثار ونسان ونگوک بسیار بیش از موارد موجود در این فهرست است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *