دلتنگی با طعم خیال

156
0

نویسنده: زینب آبکوه

برای او که دریغ می‌­کند.

می­‌خواهم از چشم به راه بودنم برایت بگویم:

یادم می­‌آید در قسمتی از بوف کور خوانده بودم« رویا جای بهتری است برای زندگی کردن.» حالا درکش می­‌کنم. حالا که نیستی، حالا که دوری، خیلی دور. دور از من، دور از عشق، دور از احساس خوب.

روزهایی از خاطرات تو در ذهنم پررنگ است؛ آن­قدر که بی­‌هوا لبخند می‌­زنم. می‌­دانی، هنوز هم به یادت می‌­افتم با همه‌­ی نبودن­‌هایت. فکر می­‌کنم شاید بیایی، یک روز از پس همه‌­ی نیامدن‌­ها.

شوق خواستن و امیدی پوچ، دست به یکی کرده‌­اند که دل­خوش باشم به دوباره آمدنت، به دوباره دیدنت. گاهی همین خیال واهی دستم را می­‌گیرد که برخیزم و ادامه دهم. شاید برایت مسخره باشد. شاید نتوانی درک کنی اما همه‌­ی ما رویا می‌­بافیم برای زنده ماندن، برای کاستن اندوهی که دل­مان را فشرده و افسرده کرده است.

امروز دفتر یادداشت روزانه‌ام را که ورق می‌­زدم، فهمیدم که چقدر تو در من ریشه دوانده‌­ای. صفحه­‌ای نبود که حرفی از تو نباشد. یک صفحه شوق دیدنت. یک جا گله از ندیدنت. باورت نمی­‌شود اگر بگویم با تو به خانه‌­ای با مبل‌­های بنفش رفته‌­ام و کنارت نشسته­‌ام. برایت بخشی از کتاب «مرشد و مارگریتا» را می‌خوانم: « اگر چه این بار مرشد در کنارش نبود، مارگریتا به طور خیالی با او شروع به صحبت کرد: اگر تبعید شده‌­ای چرا حداقل یک نامه ننوشتی؟ شاید دیگر مرا دوست نداری؟در باورم نمی­‌گنجد که دیگر به من علاقه‌­ای نداشته باشی…» و تو در همان لحظه کتاب را از دستم می‌­گیری و روی میز می­‌گذاری و می‌­گویی: « حالا که کنار هم هستیم.»

حتما از خودت می‌­پرسی کی این اتفاق افتاده که یادت نمی­‌آید؟ گفتم که باورت نمی‌­شود. من با تو خاطره می‌سازم. خاطره­ای نو، هر روز به خاطراتم اضافه می‌­شود بدون آن­که تو از وجودش خبر داشته باشی. ذهن خیال‌باز من، به جای تو حرف می­‌زند، عشق می­‌ورزد، ترانه می­‌خواند و موهایم را نوازش می­‌کند. البته که روزی همه­‌ی این‌­ها واقعیت داشت. همان گذشته‌­ی کوتاهی که تو در آن حضور داشتی. بماند که توهم حضورت هم زیباست. مرا دل­گرم می­‌کند به ادامه‌­ی زندگی.

امید همان عصای قورت داده شده­‌ی آدم، مرا سرپا نگه می‌­دارد که برایم نامه‌­ای بنویسی و نگذاری دوست داشتن­مان مثل دانه‌­ای خام همیشه در کنج دل­مان بی­جوانه بماند.

سایه- مرداد هزار و چهارصد و یک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *