قدرت تصویر سازی ذهنی؛ نیرویی که می‌تواند واقعیت را دستکاری کند!

347
0
قدرت تصویر سازی ذهنی

ما آدم‌ها همیشه در حال تصور چیزهایی هستیم که قرار است در آینده برای‌مان اتفاق بی‌افتد. دانشمندان پی‌برده‌اند که همین کار خودش یکی از دلایل رخ دادن آن اتفاقات است!

آزمایش قدرت تصویر سازی ذهن روی دو گروه سرباز بخت برگشته

همه چیز از چند آزمایش علمی شروع شد. اولین بار دانشمندی به‌نام شولمر برزنیتس که استاد دانشگاه بیت‌المقدس بود، دست به یک آزمایش زد. 

او دو گروه سرباز اسرائیلی را مورد آزمایش قرار داد و به هر دو گروه گفت که باید ۳۰ کیلومتر پیاده‌روی کنند. اما یک تفاوت وجود بین این دو گروه وجود داشت. گروه الف در جاده‌ای راه می‌رفتند که هیچ تابلویی که نشان دهد چقدر از مسیر را پیموده‌اند وجود نداشت و برای گروه دیگر تابلوهایی را گذاشته بود هر ده کیلومتر کنار جاده قرار داده شده بودند. 

گروه الف وقتی ۳۰ کیلومتر دویده بود، خودش خبر نداشت، آزامایشگر پس از ۳۰ کیلومتر به آن‌ها گفت که هنوز ده کیلومتر دیگر باقی مانده و در اصل آن‌ها را ۴۰ کیلومتر راه برد.

این حرف را پس از ۳۰ کیلومتر، به گروه ب هم منتقل کرد و آن‌ها را نیز تا کیلومتر چهلم پیش برد.

پس از اتمام این آزمایش، او افراد گروه الف و ب را از نظر فیزیکی و وضعیت جسمانی مورد بررسی و مطالعه و معاینه قرار داد و به یک نکته عجیب پی برد. 

بدن افراد گروه الف، که نمی‌دانستند ۴۰ کیلومتر را به جای ۳۰ کیلومتر طی کرده‌اند، بسیار کمتر نشان از خستگی داشت. آزمایش‌های فشار خون و برخی آزمایش‌های دیگر نشان می‌داد این افراد به اندازه ۳۰ کیلومتر خسته شده‌اند! 

اما این قضیه در مورد گروه ب صادق نبود، همان ده کیلومتر آخر، چنان روی بدن آن‌ها تاثیر گذاشته بود که میزان خستگی‌شان بیشتر و وضعیت جسمانی‌شان بسیار متفاوت‌تر از این افراد بود. 

دانشمند مورد نظر به این نتیجه رسید که همه چیز زیر سر قدرت تصویر سازی ذهنی است، بدن آن‌هایی که ۴۰ کیلومتر راه رفتند ولی تصور می‌کردند که ۳۰ کیلومتر بوده است، واکنش‌های بسیار متفاوتی از گروه ب نشان داد.

سوال نامرتبط به بحث: نگارنده، یعنی اینجانب، وقتی درحال بررسی آزمایش‌های مرتبط با قدرت تصویرسازی بود، متوجه شد که احتمالا این دانشمند فرهیخته از وجود گونه‌ای کرم در بدن خود رنج می‌برده. چرا که برای آزمایش قدرت تصویر سازی، شاید نیازی نبود آن‌همه سرباز بدبخت را ۴۰ کیلومتر راه ببرد. چراکه می‌توان آزمایش‌های دیگری هم انجام داد. در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم. و در آخر یک مثال در زندگی روزمره راهم بیان می‌کنیم.

اگر می‌خواهید با توانایی‌ها و عملکرهای مختلف ذهن آشنا شوید به صفحه دنیای ذهن بروید.

آزمایشی روی دو گروه بیمار خوش اقبال

یک پدیده پزشکی در سال ۱۹۵۰ نشان داد و تایید کرد که قدرت تصویر سازی و تسلط ذهن بر بدن، همان تاثیری را دارد، که دارو روی بدن می‌گذارد. 

در این آزمایش پزشکی خلاقانه که در سال ۱۹۵۰ انجام شد، دو گروه بیمار مبتلا به آنژین صدری (درد قفسه سینه و بازوی چپ که ناشی از کاهش جریان خون در قلب است) مورد آزمایش قرار گرفتند. 

گروه الف، بیمارانی بودند که جراحی واقعی روی آن‌ها صورت، سینه آن‌ها را شکافتند و شریان‌های قلب را گشاد کردند تا جریان خون به حالت عادی برسد. 

گروه ب بیمارانی بودند که وارد اتاق عمل شدند، آن‌ها را بی‌هوش کردند و سینه‌شان را شکافتند اما به شریان‌های قلب‌شان دست نزدند و دوباره آن‌ها را بخیه زدند. 

این دو گروه بیمار، نه خودشان می‌دانستند که عضو کدام دسته‌اند و نه پزشکانی که بعدا آن‌ها را معاینه کردند تا وضعیت سلامت‌شان را بررسی کنند (به این جهت که همه چیز در شرایط برابر انجام شود). نکته جالب اینجا بود که هر دو گروه به یک میزان بهبود پیدا کرده بودند.

 داروی کاذب

تصویر سازی ذهنی امروزه برای درمان‌های بیماری‌های بسیاری استفاده می‌شود. حتما یکبار هم که شده، با داروهای عجیب و غریبی که مادر بزرگ‌ها پیشنهاد می‌کنند روبه‌رو شده‌اید. آن‌ها برای درمان هر بیماری‌ای که داشته باشید اغلب راینیتیدن (اگر مدرن باشند) یا عرق نعنا را پیشنهاد می‌کنند. جالب اینجاست که واقعا هم اثر می‌کند!

به طور کلی داروی کاذب حتی از دیرباز در زندگی بشر وجود داشته است. اقداماتی که ما امروز آن‌ها را خرافه می‌دانیم (مانند استفاده از گردن آویز مسی برای درمان بیماری‌های گوناگون و امثال‌هم) روزگاری (حتی همین حالا) بسیار رواج داشته‌اند و هیچ موقع به طور کامل بی‌استفاده نشده‌اند. چرا که اگر به آن‌ها باور داشته باشید، تاثیر خودشان را می‌گذارند. در واقع وقتی ما تصور می‌کنیم که با انجام کاری، به درمان خود کمک می‌کنیم، تصویر سازی ذهنی وارد عمل می‌شود.

مثال‌ها در زندگی روزمره

تصویر سازی ذهنی در زندگی روزمره

اگر اهل ورزش باشید و گذرتان به باشگاه بدن‌سازی افتاده باشد، احتمالا متوجه شده‌اید که مربیان بدن‌سازی، به ورزشکارانی که در حال تمرین با وزنه هستند، می‌گویند حس کن که این وزنه سنگین است و دارد به عضلات تو فشار وارد می‌آورد. چرا این کار را می‌کنند؟

بدیهی است که حالا دیگر می‌دانید دلیلش قدرت تصویرسازی ذهن است. این کار باعث می‌شود با این که بدن با وزنه‌ای سبک‌تر روبه‌رو است که فرد می‌تواند راحت‌تر با آن تمرین کند، اما تاثیرش مثل وزنه‌ای سنگین است و تا حد بسیار زیادی اثری مشابه با آن را روی فرد می‌گذارد. 

به شکلات فکر کنید!

به یک شکلات خوشمزه فکر کنید. این شکلات را که یکی از دوستان به شما داده، پوستی قرمز رنگ دارد. وقتی آن را باز می‌کنید صدای خرچ خرچش دل‌تان را آب می‌کند. وقتی در تکاپو برای باز کردنش هستید آب دهان‌تان از شیرینی گرما بخشی که توی دهن‌تان ایجاد می‌کند راه می‌افتد. این شکلات خوشمزه بوی فندق می‌دهد و تا می‌گذارید توی دهان‌تان آب می‌شود. (هنگام باز کردن پوست شکلات که هیچ، خیلی از شما حتی همین حالا ترشح بزاق خود را حس کردید)

خب که چه؟

دیدیم که قدرت تصویر سازی بسیار بیشتر از چیزی است که فکر میکردیم. شاید هم می‌دانستید که چه قدرتی دارد و باز دلتان خواست این مقاله را بخوانید. اما چه فایده‌ای دارد؟ آیا می‌شود از این قدرت استفاده‌ای هم کرد؟ چه کاربردی می‌تواند داشته باشد؟ ایده‌های خودتان را در قسمت دیدگاه (همان کامنت) بیان کنید تا دیگران به راه راست هدایت شوند. نگارنده نیز پس از مدتی چند ایده را به این مقاله اضافه می‌کند.

سعید تقوی
نوشته شده توسط

سعید تقوی

من به فلسفه، ادبیات و هنر علاقه‌مندم و در مورد آن‌ها می‌نویسم تا بیشتر یاد بگیرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *