10 عادت روزانه که همه دارند اما به مغز آسیب جدی می‌زند

166
0
عادت‌های روزانه‌ای که مغز شما را نابود می‌کند

مغز، یکی از حساس‌ترین اعضای بدن انسان است؛ و کوچک‌ترین آسیب وارده به این عضو حساس، می‌تواند منجر به مشکلات متعددی در سلامت فرد شود. سازمان بهداشت جهانی (WHO) چندی پیش -بر اساس نتایج آخرین تحقیقات خود – فهرستی از ده عادت آسیب زننده به مغز منتشر کرده است.

۱. صبحانه نخوردن: افرادی که صبحانه نمی‌خورند، دچار کمبود قند خون خواهند شد. در نتیجه‌ی این عارضه، مواد مغذی کافی به مغز فرد نمی‌رسد و به مرور دچار زوال عقل می‌شود.

۲. پرخوری: این عادت می‌تواند موجب گرفتگی عروق مغزی شود؛ که این مسئله، کاهش توان ذهنی را به همراه دارد.

۳. تدخین: احتمالا در پی این عادت مغز شما کوچک‌تر شود، و مبتلا به آلزایمر شوید.

۴. مصرف بیش از حد شکر: شکر بیش از حد موجب اختلال در جذب پروتئین و مواد مغذی، و مانع رشد مغز می‌شود.

۵. آلودگی هوا: مغز – در مقایسه با دیگر اعضای بدن – بیشترین میزان اکسیژن را مصرف می‌کند. تنفس هوای آلوده، منجر به اختلال در اکسیژن رسانی به مغز شده، و بهره‌وری مغز را کاهش می‌دهد.

۶. کم‌خوابی: خواب، به مغز فرصت استراحت می‌دهد. محرومیت طولانی مدت از خواب، مرگ سلول‌های مغزی را سرعت می‌بخشد.

۷. پوشاندن سر در هنگام خواب: خوابیدن با سر و صورت پوشیده، موجب استنشاق بیشتر کربن دی‌اکسید، و مصرف اکسیژن کمتر می‌شود؛ که این مسئله می‌تواند به مغز آسیب برساند.

۸. بهره‌کشی از مغز در دوره‌ی بیماری: کار سخت یا درس خواندن همراه با مریضی، نه‌تنها کارایی مغز را کاهش می‌دهد، بلکه موجب صدمه دیدن آن نیز می‌شود.

۹. کمبود افکار مهیج: فکر کردن، بهترین راه تقویت مغز است. فقدان افکاری که بتوانند موجب برانگیختن مغز شوند، موجب کوچک شدن مغز می‌شود.

۱۰. کم‌صحبتی: مکالمات خردورزانه می‌توانند کارایی مغز شما را بهبود ببخشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *